Алгоритм ведення пацієнтів із постковідними імунними синдромами

Імунна система – єдина система в організмі, яка чітко «знає», як боротися з інфекціями; її завдання – забезпечуваті підтримку генетичного гомеостазу. Функції імунної системи спрямовані на захист організму від бактерій, вірусів, найпростіших, паразитів і клітин, що несуть ознаки чужорідності (злоякісні клітини чи клітини, інфіковані вірусами).
Спостереження за роботою імунної системи під час нинішньої пандемії наддало змогу виявити як сильні, так і слабкі її сторони.
Основним противірусним механізмом захисту організму є клітинний імунітет; його забезпечують цитотоксичні клітини – неспецифічні NK-клітини CD‑16 (набувають цитотоксичність у момент утворення, що стимульовано вірусом) і специфічні Т-кілери (набувають цитотоксичність у процесі дозрівання; для їхнього утворення потрібен певний проміжок години – 96 рік).
За гуморальний імунітет відповідають В-лімфоцити та імуноглобуліни (ІГ). Гуморальна імунна відповідь спрямована проти бактерій та вірусів поза клітиною, а також проти токсинів. При порушенні гуморальної ланки спостерігається зниження титрів ІГ, а також їхньої специфічності, що зумовлює хронізацію гнійно-запальних процесів із розвитком у деяких пацієнтів тяжкої реакції системної запальної відповіді (сепсису).
При зіткненні імунної системи із SARS-CoV‑2 може спостерігатися низка характерних порушень. Так, в умовах високого вірусного навантаження відбувається т. зв. цитокіновий шторм – стан, що охоплює декілька порушень імунної регуляції, які характеризуються конституціональними симптомами, системним запаленням і поліорганною дисфункцією. За неадекватного лікування це може спричинити поліорганну недостатність. Підхід до оцінки стану пацієнта із цитокіновим штормом має досягти 4 основних цілей:
-
виявлення основного розладу (та виключення розладів, які можуть імітувати цитокіновий шторм);
-
встановлення тяжкості захворювання;
-
визначення клінічної тактики;
-
з'єднання ясування наслідків цитокінового шторму.
Ушкодження при цитокіновому штормі відбуваються на різних рівнях проникнення SARS-CoV‑2 – в легенях, шлунково-кишковому тракті, центральній нервовій системі, серці та судинах, печінці тощо, при цьому функціональні розлади можуть тривати довго. Отже, як діяти при веденні пацієнта з наслідками цитокінового шторму?
Насамперед слід розуміти, що постковідний стан імунної системи у 15-25% пацієнтів супроводжується розвитком «іншого уточненого порушення із залученням імунного механізму, не класифікованого в інших рубриках» (D89.8 за МКХ‑10), яке має свої типи, клінічні форми тощо. Тривалість постковідного стану – від 30 днів до 6 міс. Своєчасна діагностика такого порушення дає змогу шляхом імунотерапії та реабілітації імунної системи не допустити розвитку багатьох серйозних ускладнень.
Нижче наводитися алгоритм діагностики порушень імунної регуляції та ведення пацієнтів з ними:
Різновиди імунного порушення уточненого (постковідного)
-
Особливості тяжкого та надтяжкого перебігу у частини пацієнтів з COVID‑19 дає підстави підозрювати в них мінорні, пізно маніфестовані первинні імунодефіцити (про це свідчать останні генетичні метааналітичні дослідження).
-
У результаті тривалої та об'єднання ємної антибактеріальної, імуносупресивної, протизапальної терапії глюкокортикоїдами розвивається поглиблення вторинного імунодефіциту (ВІД), особливо на тлі мікроциркуляторних, метаболічних порушень.
-
У певної частини пацієнтів у разі тривалого застосування антибіотиків можуть розвинутися розлади, що значною мірою впливають на стан місцевого та системного імунітету.
-
Різновиди чі сума цих порушень імунної системи можуть бути пусковим механізмом розвитку серйозних імунопатологічних наслідків COVID‑19.
Віді постковідних імунопатологічних синдромів
-
Імунодефіцитні синдроми: пізній старт первинних імунодефіцитів; синдром активації млявих інфекцій, що часто формується на тлі виснаженого імунного нагляду; медикаментозний варіант ВІД.
-
Імуно запальні синдроми, пов'язані з нейтрофільними пастками.
-
Аутоімунні синдроми, пов'язані з підвищеним синтезом аутоантитіл: порушення імунних захисних бар'єр єрів (гематоенцефалічний, гематотестикулярний, гематоофтальмологічний тощо), гіперімунокомплексний (часто супроводжується розвитком васкулітів), кріоглобулінемічний (нерідко спричиняє серйозне ушкодження нирок), антифосфоліпідний (мікроциркуляторні порушення з неврологічними та кардіологічними наслідками).
-
Реагіновий (алергічний) синдром: посилення синтезу ІГ, що зумовлює певні респіраторні, шкірні й інші ускладнення).
-
Імунопроліферативний синдром (часто супроводжується тривалим лімфоцитозом).
-
Імунопатологічні синдроми, пов'язані з активацією хронічних захворювань дихальної, серцево-судинної, травної, нервової, сполучної, кровотворної, видільної, репродуктивної систем.
Цільові групи з імунопатологічними синдромами
-
Особини, які перенесли COVID‑19 у тяжкій та надтяжкій формах, тривало лікувалися в палатах інтенсивної терапії (потребують особливо пильного спостереження).
-
Пацієнти після лікування із залишковими змінами, що виявляються за допомогою комп'ютерній комп'ютерної томографії або рентгенографії органів грудної клітки при зниженні насичення крові киснем (SpO2) <95% у спокої або при фізичному навантаженні та тривалому кашльовому синдромі.
-
Хворі з тривалою (>3 міс) поствірусною астенією, синдромом підвищеної втоми.
-
Пацієнти із тривалим (>1 міс) підвищенням температури (субфебрилітетом), артралгічним, міалгічним синдромами.
-
Особи зі стійкими (>1 міс) порушеннями в загальному аналізі крові.
Етапи імунологічної допомоги
I етап:
-
сімейні лікарі (підозра на імунологічні синдроми);
-
постковідні опитувальники.
II етап:
-
лікарі-імунологи міських та обласних лікарняних закладів;
-
імунологічне, мікробіологічне та вірусологічне обстеження;
-
верифікація імунологічного діагнозу;
-
проведення імунотерапевтичних та імунореабілітаційних заходів в умовах відділень лікарняних закладів (I етап) та/або санаторних центрів (II етап) та/або амбулаторна допомога;
-
скерування до вузьких спеціалістів з ризиком ушкодження органів і систем.
Лабораторні обстеження загальні, мікробіологічні, вірусологічні, імунологічні
-
Зміни в загальному аналізі крові, загальному аналізі сечі, гострофазних показників.
-
Вірусологічні дослідження.
-
Аналіз основних порушень мікробіоти верхніх дихальних шляхів, травної системи.
-
Фенотипування лімфоцитів.
-
Фаго-, бустер-тести.
-
Аутоімунний профіль.
-
Цитокіновий профіль.
-
Інші (за показаннями).
Що стосується ведення постковідних пацієнтів, то Валентина Володимирівна запропонувала таке:
-
внести до пакету медичних послуг для постковідних пацієнтів із постковідними імунними синдромами консультацію лікаря-імунолога та скринінгове лабораторне імунологічне обстеження;
-
персоніфікувати поглиблене імунологічного обстеження, терапевтичну тактику та реабілітацію;
-
розширити навчання сімейних лікарів із клінічної імунології з раннього клінічного виявлення постковідних імунних синдромів;
-
засобам масової інформації та соціальним мережам розширити просвітницьку роботу щодо захисту й реабілітації імунної системи людини.